Dere Otu tohumu


Dere Otu tohumu

Ürün Kategorisi : Şifalı bitkiler
Ürün fiyatıı :  22 TL (KDV DAHİL)
Ürün Gramaj / Adet :100gr
HIZLI AL (ÜYELİKSİZ)
Telefon : 0224 363 93 93 - 0543 224 1010

Etkilediği Rahatsızlık ve Hastalıklar

Anne Sütünü arttırmak ,

Sepete Ekle Favorilerime Ekle Paylaş
Ürün 5378 kez incelendi

Dere Otu tohumu hakkında ayrıntılı bilgi

 
(Diğer adları: Durakotu, Tarhanaotu, Tereotu) Maydanozgiller familyasındandır. Akdeniz havzası kökenli, bir ya da ikiyıllık dayanıklı otsu bitki olup ülkemizde yaygın olarak yetişir. 60 cm. kadar boylanabilir. Gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, içi boş ve bir ana gövdeden dallara ayrılan yapıdadır. 

Hoş kokulu, iplik gibi ince yapılı ve tüylü olan yeşil ya da mavi-yeşil yaprakları; yaz ortalarında 20 cm. kadar genişlikte şemsiyeye benzer salkımlar oluşturarak açan sarımsı renkli, hoş kokulu minik çiçekleri vardır. Oval biçimli, yassı ve esmer kahverengi küçük tohumları (meyvesi) da hoş kokulu olur. Bitki, tohumlarıyla çoğalır. 

Dereotunun tıbbi bakımından en önemli bölümü olan tohumları, bileşiminde karvon ve limonen adlı maddeler bulunan % 4 oranındaki uçucu yağ ile ayrıca pektin, reçine ve bazı mineralleri içerir. Bu tohumlar aynen ya da ezilip baharat olarak bazı yemek ve besinlere katılır. Bitkinin yaprakları, çeşni vermesi için, yemek ve salatalara konur. 

Besin ve ilaç olarak bedene yararlı nitelikleri ta Eski Mısırlılar zamanından beri bilinen dere otunun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir: 

1. Sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır. 
2. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir. 
3. Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir. 
4. Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır. 
5. Hıçkırığı kesici etkisi vardır. 
6. Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini artırır. 
7. Kusma refleksini bastırır. 

Bütün bu etkilerini sağlamak üzere, tohumları iyice olgunlaşmadan önce bitki kesilip çok sıkı olmayan demetler halinde bağlanarak kurutulur. Tohumları iyice olgunlaşıp renkleri esmer kahverengine dönüşünce yere temiz bez ya da kâğıt serilip üzerinde demetler dövülerek tohumlarını dökmesi sağlanır. Bu tohumlardan 1-2 tatlı kaşığı alınarak hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir. 

Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumları ağızda çiğnenir. 

Facebook'ta beğen hediye kazan


Lütfen Siz de Tecrübe ve Bilgilerinizi Paylaşınız.

Twitter Mesajlar

Facebook Mesajlar